Mam nadzieje, że powyższe informacje przybliżyły możliwości systemu automatyki budynkowej, jednak aby system spełnił Państwa oczekiwania musi on być „uszyte na miarę”, a to wymaga wielu spotkań i konsultacji, a po uruchomieniu systemu drobnych poprawek i dopracowania. Tworzenie automatyki budynkowej to tak jak szycie garnituru na miarę.
Jeżeli chodzi o cenę to tutaj sytuacja ma się podobnie jak u krawca. Nie znając wymagań i oczekiwań nie jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet wstępnej wyceny. System może kosztować kilku do kilkuset tysięcy złotych. Dla przykładu podam, że najtańszy przycisk KNX kosztuje 150PLN i jest wykonany z kolorowego plastiku. Najdroższe przyciski np. granitowe to koszt około 3000 Euro, a są jeszcze droższe, na przykład pozłacane, lub z kryształami Swarovskiego.
Sterowanie funkcjami domu
Poza automatycznymi funkcjami, dom można obsługiwać w tradycyjny sposób, czyli poprzez interakcje użytkownika z domem. Ten element może odbywać się na wielu płaszczyznach, od tradycyjnych przycisków, aż do rzeczywistości nadpisanej.
Oferujemy:
- sterowanie za pomocą przycisków i paneli dotykowych. Tradycyjna metoda pozwalająca na obsługę urządzeń elektrycznych poprzez integrowanie funkcji z przyciskami. Oferujemy szeroką gamę przycisków (sensorów) największych światowych producentów, które poza olbrzymia funkcjonalnością (najbardziej rozbudowane posiadają ponad 100 funkcji) charakteryzują się niepowtarzalnym i eleganckim wzornictwem. Przyciski mogą być wykonane ze szkła, kamienia, metalu a nawet z metali szlachetnych, ponadto wyposażone są w podświetlanie, lub ekrany graficzne. Poniżej kilka przykładowych ilustracji
- sterowanie za pomocą dotykowych paneli i ekranów LED. Funkcje sterowania za pomocą spersonalizowanych ekranów dotykowych, które spełniają również rolę informacyjną. Z panelu można sterować wszystkimi urządzeniami w domu, oraz uzyskać informację ze wszystkich czujników w nim umieszczonych. Na przykład w salonie można sprawdzić jaki jest obecnie pobór prądu w
pokoju dziecka, i czy już wyłączyło komputer. Ponadto jaka jest temperatura, itd.
- sterowanie na odległość za pomocą urządzeń mobilnych jest tak jak by przeniesieniem dotykowych paneli na ekrany telefonów lub tabletów. Posiadają spersonalizowane okna i umożliwiają sterowanie lokalne oraz zdalne za pomocą sieci internet.
- sterowanie za pomocą poleceń głosowych realizowana jest za pomocą integracji systemu KNX z asystentami Google, Siri lub Alexa. Wystarczy powiedzieć: „zgaś światło w salonie”, „zwiększ temperaturę w sypialni o 1 stopień”, lub „zamknij wszystkie rolety”, a wszystko będzie wykonane. Ponadto asystent google zamówi sushi, puści ulubiona muzykę, pobierze nowy film, powie jaka będzie pogoda, a do tego odpowie na każde zadane pytanie z każdej dziedziny, posiłkując się wiadomościami z portali internetowych takich jak Wikipedia itd.
- sterowanie przez rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality) Jak to działa? Wystarczy, że najedziemy kamerą telefonu na dane urządzenia, a na ekranie pojawią się informacje co z danym urządzeniem można zrobić. Po najechaniu na światło możemy je włączyć wyłączyć ściemnić lub rozjaśnić, po najechaniu na klimatyzator , mamy wszystkie funkcje umożliwiające sterowanie klimatyzacją, itd. Przykład na załączonym filmie:
Sensory
Aby dom mógł był w pełni automatyczny do jego pracy niezbędne jest wyposażenie go w czujnik i sensory. Do prawidłowej pracy systemu instalujemy:
- Czujniki obecności
- Czujniki ruchu
- Czujniki temperatury
- Czujniki jasności
- Czujniki natężenia dźwięku
- Czujniki otwarcia drzwi i okien
- Czujniki zalania
- Elektroniczne mierniki zużycia: energii elektrycznej, gazu, wody
- Detekcja mowy
- Czujniki atmosfery (gazy niebezpieczne, dym, czad, co, co2, tlen)
- Czujniki poziomu płynów i odległości
- Zewnętrzne czujniki pogodowe (nasłonecznienie, wilgotność, kierunek i siła wiatru, temperatura ciśnienie atmosferyczne)
- System odczytywania prognoz pogody i sygnału czasu oparty na nadajnikach HF
- system geolokalizacji telefonów komórkowych domowników
- system geolokalizacji pojazdów domowników
Integracja z dodatkowymi systemami
Możliwość sterowania różnymi systemami z jednej aplikacji lub z jednego panelu to wygoda.
Oferujemy:
- zintegrowanie systemu KNX z systemem alarmowym. Po opuszczeniu domu przez ostatniego mieszkańca system sam uzbroi alarm. Rozbrojenie alarmu jest możliwe poprzez aplikacje, pilota, lub tradycyjnie z panelu szyfratora.
- zintegrowanie systemu z kamerami CCTV umożliwia podgląd obrazu na ekranie telefonu, tabletu lub komputera z dowolnego miejsca. W razie wystąpienia lub wzbudzenia alarmu system automatycznie prześle obraz z kamery, która nadzoruje odpowiednia strefę alarmową. W przypadku wystąpienia zdarzeń w domu, na przykład
- integracja z systemem przeciwpożarowym pozwala na wykonanie przez dom szeregu zadań, tak aby umożliwić szybka ewakuację i złagodzenie skutków pożaru. W pierwszej kolejności system odcina zasilanie potencjalnych źródeł ognia, otwiera wszystkie rolety oraz zamyka główny zawór gazu. Następnie informuje właściciela, agencje ochrony i ewentualnie straż pożarną (jeżeli taka funkcja została wykupiona). Ponadto system odbezpiecza wszystkie drzwi do budynku otworzy bramy i furtki (tak aby umożliwić ratownikom wejście do budynku i wjazd na posesję). Ostatnim etapem jest samoczynne wyłączenie zasilania do systemu, tak aby ewentualne zwarcia nie spowodowały dodatkowych strat.
Automatyczne sterowanie urządzeniami
Automatyczne sterowanie urządzeniami to przed wszystkim wygoda i oszczędność.
Oferujemy:
- automatyczne zintegrowanie sterowanie systemami irygacyjnymi, systemami podgrzewania podjazdów i rynien. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań systemy oparte na KNX potrafią np. nie włączyć podlewania danego dnia o danej godzinie, bo z prognozy pogody otrzymały informację, że w nocy spadnie wystarczająca ilość deszczu, aby nawodnić ogród. Nie włączą rozmrażania podjazdu, bo wiedzą, że powietrze jest suche, i na podjeździe nie osadzi się szron.
- sterowanie urządzeniami AGD: lodówki, pralki, suszarki, zmywarki, ekspresy do kawy, piekarnik, płyta grzewcza, telewizory, itd. Wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego, które posiadają sterowanie na pilota, WiFi, Bluetooth, jesteśmy w stanie zintegrować z domem i odpowiednio je wysterować. Jak to działa? Po obudzeniu dom zaparzy kawę włączy telewizor na odpowiedni kanał. W sobotni wieczór po wykryciu obecności gości sam ustawi lodówkę w tryb szybkiego mrożenia. System tak załączy pralkę, lub zmywarkę, aby zakończyła pracę wtedy kiedy już będziemy w domu.
- w niedalekiej przyszłości komunikacja z urządzeniami będzie realizowana przez IoT (Internet of Things) internet rzeczy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Internet_rzeczy) , i wszystkie urządzenia będą mogły być również zintegrowane z systemem KNX. Co to znaczy? Lodówka sama zamówi produkty, które się kończą; jeżeli poinformujemy ja, że na kolację chcemy zrobić pizze, sama zamówi brakujące produkty. Ekspres do kawy dołoży do zakupów naszą ulubioną kawę, gdy wyliczy, że może się ona nam skończyć. Podobnie pralka zmywarka, odkurzacz itd. Wszystkie te urządzenia będą na bieżąco monitorowały „stany magazynowe”.
Systemy audio i multimedia
Zintegrowane sterowanie systemami audio i systemami multimedialnymi zapewnia bardzo duża wygodę i pozwala dostosować nastrój domu do aktualnego nastroju mieszkańców.
Oferujemy:
- scentralizowane systemy audio podzielone na strefy i w pełni zintegrowane z budynkiem. Na czym to polega? Załóżmy, że po obudzeniu włączamy w sypialni ulubione radio, lub płytę ulubionego zespołu. Dźwięk słychać jedynie w sypialni, tak, aby nie budzić domowników. Wychodzimy do łazienki, a dźwięk przemieszcza się razem z nami i słychać go już tylko w łazience. Po drodze do salonu muzyka będzie nam towarzyszyć w przedpokoju, oraz kuchni, gdzie zaparzymy sobie kawę. Oczywiście radio się wyłączy automatycznie, gdy uruchomimy telewizor w salonie, a z tych samych głośników popłynie dźwięk z TV.
- multimedialne centrum rozrywki zintegrowane z domem. Gdy w połowie filmu zdecydujemy się przenieść do sypialni, po wydaniu jednej komendy system wyłączy telewizor w salonie, a w sypialni załączy ten sam program z odpowiednim opóźnieniem, tak abyśmy nie stracili nawet najkrótszego fragmentu. Oczywiście do tego dostosuje odpowiednie oświetlenie, temperaturę itd.
- słuchając nowej piosenki, której nie znamy, system poda nam wykonawcę i utwór, oraz po wydaniu odpowiedniej komendy zapisze nam utwór w multimedialnym centrum, lub bezpośrednio na naszym smartfonie
Ogrzewanie, chłodzenie i wentylacja
Odpowiednie sterowanie ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją poza znaczącymi oszczędnościami energii zapewnia komfort, wygodę, oraz pozytywnie wpływa na zdrowie.
Oferujemy:
- sterownie ogrzewaniem chłodzeniem i wentylacją w całym budynku z podziałem na strefy i/lub pomieszczenia. Temperatura w każdym z pomieszczeń mierzona jest przez kilka lub nawet kilkanaście czujników, możliwe jest to dzięki wyposażeniu każdego sensora KNX w czujnik temperatury. W połączeniu z wentylacją takie rozwiązanie zapewnia najwyższy możliwy komfort domowników.
- sterowanie pracą urządzeń chłodzących, grzewczych itp. W taki sposób, aby jak najefektywniej wykorzystać ich możliwości, przy spełnieniu warunków ekonomicznych.
- sterowanie otwieraniem okien w zależności od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, i potrzeb wentylacji
- sterowanie wentylacja w oparciu o jakość powietrza w pomieszczeniach, z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.
- sterowanie roletami, żaluzjami elewacyjnymi, i markizami w zależności od temperatury. Na przykład zimą podczas nieobecności domowników system otworzy rolety lub ustawi lamelki w taki sposób, aby do pomieszczenia wpadło jak najwięcej słońca i dogrzało pomieszczenie. Latem natomiast system zapewni ochronę przed słońcem tak aby nie przeciążać klimatyzacji.
- zabezpieczenie żaluzji elewacyjnych i markiz przed uszkodzeniami. W trakcie wykrycia silnego wiatru system podniesie żaluzje i zwinie markizy.
Ciekawostki:
Możliwe jest zintegrowanie domu z ogrzewaniem pojazdów. Dom rozpozna, że dany domownik już w wstał i o danej godzinie wyjdzie do pracy. Dodatkowo sprawdził, że auto stoi na zewnątrz, wiec załączy ogrzewanie w aucie tak, aby w środku było ciepło, i nie trzeba było skrobać szyb. Latem natomiast dom może w aucie otworzyć okna, potem je zamknąć i załączyć klimatyzacje. Oczywiście nie otworzy okien jak na zewnątrz będzie padał deszcz.
Zasilanie
Sterowanie źródłami prądu, automatyczny pomiar zużycia energii elektrycznej, to bezpieczeństwo i oszczędności
Oferujemy
- kontrole oraz automatyczny odczyt zużycia energii elektrycznej w całym domu oraz z podziałem na strefy lub obwody
- automatyczne wykrywanie urządzeń zużywających duże ilości energii. Dom nauczy się, że np. żelazko potrzebuje 3500W, jeżeli wykryje, że żelazko jest włączone, a my wyjdziemy z domu, system automatycznie je wyłączy oraz powiadomi właściciela.
- sterowanie gniazdami według harmonogramów lub zależności. Przykładem może być gniazdo do którego podłączone jest oświetlenie akwarium. Oświetlenie automatycznie załączy się i wyłączy tak aby rybki miały czas na sen. System może sterować tym oświetleniem w zależności od harmonogramów czasowych od 6 rano do 22 z przerwą od 10 do 13 itp. Może dodatkowo uwzględnić wartość naturalnego oświetlenia, które wpada do pokoju z akwarium i odpowiednio ograniczyć czas sztucznego oświetlenia akwarium. Dodatkowo można dodać zależność uwzględniającą pobyt domowników w danym pomieszczeniu, tak aby można było obserwować rybki w długie zimowe wieczory. Takie sterowanie gniazdami można zastosować do pomp basenowych, pomp cyrkulacyjnych i grzewczych itp.
- sterowanie urządzeniami kuchennymi. W momencie wykrycia dymu w kuchni system wyłączy obwody zasilające piekarnik, płytę grzewczą, czajnik elektryczny, czyli potencjalne źródła dymu.
- czuwanie nad zasilaniem. System poinformuje domowników, o brakach zasilania ważnych urządzeń np. lodówki zasilania kamer czy alarmu.
- czuwanie nad sprawnością urządzeń. Wiele urządzeń elektrycznych wcześniej czy później się psuje, pierwszym symptomem, tego jest zwiększony, lub zmniejszony pobór prądu w czasie pracy. System mierzy pobory prądu podłączonych do niego urządzeń, i w razie wystąpienia anomalii informuje właściciela, a w skrajnych przypadkach wyłącza urządzenie.
Możliwości systemu automatyki budynkowej są praktycznie nieograniczone a ich limitem jest jedynie wyobraźnia i zasobność portfela. Podobnie jednak jak w życiu nie zawsze największy, najbardziej skomplikowany system będzie spełniał nadzieje użytkownika. System inteligentnego domu trzeba dopasować do mieszkańców, więc już od fazy projektu musimy poznać ewentualne oczekiwania domowników.
Abyśmy mogli przystąpić do rozmowy na temat w jakim domu pragną Państwo mieszkać poniżej opisane są możliwości jakie daje system.
Oświetlenie
Sterowanie oświetleniem w domu to poza znaczną oszczędnością energii, również komfort i wygoda.
Oferujemy:
- automatyczne włączanie oświetlenia po wykryciu obecności domowników w wybranych pomieszczeniach lub korytarzach, oraz automatyczne wyłączenie po wyjściu z pomieszczenia.
- automatyczne dostosowanie jasności oświetlenia w zależności od warunków otoczenia. Wygaszenie oświetlenia po otwarciu rolet, stopniowe rozjaśnianie źródeł światła w czasie zmierzchu, utrzymywanie stałego poziomu oświetlenia.
- zmiana barwy oświetlenia w zależności od temperatury wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Ciepła barwa światła w zimowe wieczory, oraz zimna w upalne letnie noce
- stałe wartości oświetlenia w danym pomieszczeniu niezależnie od oświetlenia wpadającego z zewnątrz
- wielobarwne sceny świetlne w oparciu o oświetlenie RGB lub RGBW
- sceny świetlne dostosowanie wielu źródeł światła do upodobań użytkowników w zależności od sytuacji sceny kino, party, relaks, romantyczny wieczór itp.
- dynamiczne sceny świetlne na przykład zależne od muzyki lub oglądanego filmu
- sterowanie oświetleniem zewnętrznym i iluminacją budynku
RAC Systems Sp. z o.o. Ul. Trasa Północna 16C 65-119 Zielona Góra, Tel: 507 043 159, 694 435 302 e-mail: biuro@racsystems.pl
Copyright by RAC Systems Sp. z o.o.