13 września 2018

 

Wyobraź sobie, że jest 4 stycznia godzina 6:00, dzwoni Twój budzik w telefonie. Wstajesz i powoli kierujesz się do łazienki. Jest ciemno, ale drogę rozjaśnia delikatny blask lamp podłogowych. Stajesz bosymi stopami na ciepłe płytki. Oświetlenie w łazience powoli się rozjaśnia, a z głośników dobiegają dźwięki twojej ulubionej rozgłośni radiowej. Odkręcasz wodę, która od razu jest ciepła. Po porannej toalecie schodzisz, na dół, do kuchni po drodze towarzyszy Ci muzyka z radia a drogę oświetlają automatycznie włączające się lampy. W kuchni czeka na Ciebie świeżo zaparzona kawa, Twoje ulubione espresso. Słodzisz kawę słuchając muzyki z radia, które teraz gra tylko w kuchni. Przeciągasz się i mówisz „Hej dom, dzień dobry”. Radio cichnie i z tych samych głośników wybrzmiewa delikatny kobiecy głos „Dzień dobry. Jest 4 stycznia godzina 6:32. Temperatura na zewnątrz wynosi minus 8 stopni Celsjusza. Prognoza pogody przewiduje na dzisiaj delikatne opady śniegu. Maksymalna temperatura w dzień nie przekroczy minus 2 stopni. Ruch w okolicy jak zwykle umiarkowany. Droga do pracy zajmie Ci 13 minut. Dzisiaj o 9:00 masz umówione spotkanie, a na 18:30 zarezerwowany stolik w restauracji. Czy chcesz usłyszeć najnowsze wiadomości?” „Nie. Włącz kanał informacyjny” odpowiadasz. Przechodzisz do salonu. Delikatne światło wybudza Cię ale nie oślepia. W telewizji oglądasz swój ulubiony kanał informacyjny. Jest ciepło i przyjemnie. Delektujesz się kawą. Rolety się otwierają a za oknem widać pierwsze oznaki dnia.

Ubierasz płaszcz i przed wyjściem rzucasz „Hej dom, wychodzę do pracy”. Wsiadasz do nagrzanego auta, szron na szybach zdążył się już rozpuścić, silnik pracuje, radio też gra. Wrzucasz bieg, radio cichnie, znajomy głos mówi „Drzwi wejściowe zamknięte, alarm uzbrojony, temperatura obniżona, ogrzewanie wody wyłączone, telewizor wyłączony, oświetlenie wyłączone. Twój planowany powrót do domu 15:20. Miłego dnia.”

 

Brzmi jak fragment książki Science Fiction? Nie dla nas. Zajmujemy się zaawansowaną automatyką budynkową, i potrafimy sprawić, że Twój dom będzie naprawdę „inteligentny”. Nasza firma RAC Systems tworzy takie rozwiązania, można powiedzieć, na co dzień.

Większość inwestorów z którymi mamy kontakt zna pojęcia „Inteligentny dom”, „Smart Home”, po krótkiej wymianie zdań okazuje się jednak, że ich rozumienie inteligentnego domu ogranicza się do możliwości otwarcia rolet, sterowania światłem lub temperaturą z aplikacji na telefonie. Spotkaliśmy się nawet z taką opinią, w której inwestor nie potrzebuje „inteligentnego domu” bo nie ma rolet.

Taki obraz został wygenerowany przez media, ciężko jest go zmienić i wytłumaczyć czym faktycznie jest inteligentny dom i dlaczego w niedalekiej przyszłości będzie standardem tak powszechnym, jak telefon komórkowy.

Tak więc co to jest inteligentny dom? Są to rozwiązania automatyki integrujące wszystkie domowe systemy, w sposób umożliwiający ich wzajemną komunikację i wymianę informacji, oraz wzajemną współpracę zaprogramowaną według mniej lub bardziej skomplikowanych algorytmów. Ale czy wszyscy to zrozunieją? Raczej nie. Zacznijmy więc od początku.

 

Po co dom ma być inteligentny?

 

Oszczędność

Głównym celem automatyki budynkowej jest oszczędność. Oszczędność bez kompromisów.

Teraz możesz pomyśleć; jeżeli co drugi dzień w całym domu będę wyłączał ogrzewanie to zmniejszę rachunki o 50% – prawda. Jeżeli w tej samej wodzie w wannie umyje się żona, potem dwójka dzieci, teściowa i na końcu Ty, to na wodzie zaoszczędzisz ponad 40% - zgadza się. Ale czy o to chodzi?

W naszym kraju najbardziej kosztowne jest ogrzewanie. Dom wyposażony w system automatyki budynkowej jest w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie średnio o 30% a w skrajnych przypadkach nawet powyżej 45% w skali roku. Odbywa się to absolutnie bez obniżania komfortu mieszkańców. Dom zawsze będzie pamiętał, aby obniżyć temperaturę gdy nikogo w nim nie ma, sam podniesie rolety lub ustawi lamelki tak by zimą dogrzać pomieszczenie promieniami słońca, sam wyłączy podgrzewanie wody w nocy gdy wszyscy śpią. Dodatkowo będzie niezależnie utrzymywał temperaturę w pomieszczeniach tak aby zmniejszyć rachunki. Przykład Łazienka, w niej komfortowa temperatura jest zawsze wyższa niż w innych pomieszczeniach i utrzymujemy ją w takim stanie przez cały czas. Tak naprawdę jednak korzystamy z łazienki rano i wieczorem. Nie potrzebujemy utrzymywać 23 stopni w dzień tylko po to by umyć ręce. Dom o tym wie. W ciągu dnia i w nocy będzie utrzymywał temperaturę 19-20 stopni i zacznie ją zwiększać rano na kilkanaście minut przed Twoim budzikiem, tak aby niezależnie o której wstaniesz zawsze było w niej ciepło.

Oszczędność energii elektrycznej. To drugi po ogrzewaniu najbardziej kosztowny system w domu. Jeżeli masz dzieci to pewnie powtarzałeś setki razy „zgaś światło w pokoju”, co dziwne ta fraza zawsze działa jednorazowo, bo za 15 minut dziecko znów wychodzi z pokoju i co? „zgaś światło!”. A ile razy miałeś dosyć i światło się świeciło, albo miałeś ważniejsze rzeczy na głowie? Nasze rozwiązania same włączą oświetlenie w trakcie obecności w pomieszczeniu i wyłączą je po wyjściu. Sterują nimi nie czujniki ruchu, lecz zaawansowane czujniki obecności, które również, dostosują jasność oświetlenia, uwzględniając światło wpadające do pomieszczenia.

Ciągła kontrola zużycia energii pomoże ustalić, które urządzenia zostawiłeś włączone, bo zapomniałeś ich wyłączyć. Dom nauczy się, że np. żelazko potrzebuje 3500W, jeżeli wykryje, że jest ono włączone, a w domu nikogo nie ma, system automatycznie je wyłączy oraz wyśle powiadomienie. Dodatkowo system czuwa nad sprawnością urządzeń. Wiele urządzeń elektrycznych wcześniej czy później się psuje, pierwszym symptomem, tego jest zwiększony, lub zmniejszony pobór prądu w czasie pracy. W razie wystąpienia anomalii dom wyśle informację, a w skrajnych przypadkach wyłączy urządzenie.

Ponadto system steruje zasilaniem gniazd elektrycznych. Nie będziesz musiał codziennie pamiętać o wyłączeniu oświetlenia choinki. Nie będziesz musiał instalować włączników czasowych aby sterowały np. oświetleniem zewnętrznym. Dom zrobi to za Ciebie, i zrobi to dużo lepiej. Przykładem może być gniazdo do którego podłączone jest oświetlenie akwarium. Oświetlenie automatycznie suę włączy i wyłączy tak aby rybki miały czas na sen. System może sterować tym oświetleniem w zależności od harmonogramów czasowych od 6:00 rano do 22:00 z przerwą od 10:00 do 13:00 itp. Może dodatkowo uwzględnić wartość naturalnego oświetlenia, które wpada do pokoju w którym znajduje się akwarium i odpowiednio ograniczyć czas sztucznego oświetlenia. Dodatkowo można uwzględnić zależności uwzględniające pobyt domowników, tak aby można było obserwować rybki w długie zimowe wieczory.

Poza wygodą w ten sposób rocznie jesteś w stanie zaoszczędzić ponad 20% kosztów. Czyli tak jak byś od połowy października do grudnia nie musiał płacić rachunków za prąd.

Dodatkowo możesz zaoszczędzić do 15% wody zużytej na podlewanie ogrodu. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań system nie włączy podlewania danego dnia o ustalonej godzinie, tylko dlatego, że z prognozy pogody otrzyma informację, iż za kilka godzin spadnie wystarczająca ilość deszczu, aby nawodnić Twój ogród.

 

Komfort

Kolejną zaletą automatyki budynkowej jest wygoda i komfort mieszkańców. Szereg procesów i zdarzeń jest wykonywany automatycznie. Światło zapala się samo, radio włącza się automatycznie i gra tylko w pomieszczeniach, w których przebywasz, a nawet sama zaparzy się kawa; pod warunkiem, że wieczorem nie zapomnisz podstawić pustej filiżanki. Część procesów będziesz kontrolował jednym przyciskiem, na przykład sceny świetlne, które dostosowują wiele źródeł światła do upodobań użytkowników w zależności od sytuacji na przykład film, relaks, romantyczny wieczór itp.

Multimedialne centrum rozrywki zintegrowane z domem zapewni dostęp do tysięcy filmów i utworów muzycznych. Co więcej, gdy w połowie filmu zdecydujesz się przenieść do sypialni, po wydaniu jednej komendy system wyłączy telewizor w salonie, w sypialni włączy ten sam program z odpowiednim opóźnieniem, tak abyś nie przegapił nawet najkrótszego fragmentu. Oczywiście do tego dostosuje odpowiednie oświetlenie, temperaturę, położenie rolet itp.

Po dotknięciu w sypialni przycisku „sen” dom, zamknie drzwi, uzbroi alarm na dole, wyłączy światła, zamknie rolety, przełączy ogrzewanie do trybu nocnego, a nawet zamknie stojący przed domem samochód. Oczywiście taki sam przycisk znajdziesz w spersonalizowanej aplikacji na telefonie, tablecie lub wielofunkcyjnym pilocie.

Obecnie obsługa systemu i sterowanie domem wkracza na jeszcze wyższy poziom. Dzięki integracji systemu z asystentami Google, Siri lub Alexa system reaguje na polecenia głosowe. Wystarczy powiedzieć: „zgaś światło w salonie”, „zwiększ temperaturę w sypialni o 1 stopień”, lub „zamknij wszystkie rolety”, a wszystko będzie wykonane. Ponadto asystent włączy ulubioną muzykę, pobierze nowy film, powie jaka będzie pogoda, a do tego odpowie na każde zadane pytanie, posiłkując się wiadomościami z portali internetowych takich jak Wikipedia.

Jako nowość posiadamy w ofercie również sterowanie przez rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality). Wystarczy, że najedziesz kamerą telefonu na dane urządzenia, a na ekranie pojawią się informacje co z danym urządzeniem można zrobić. Po skierowaniu na światło możemy je włączyć, wyłączyć, ściemnić lub rozjaśnić, po najechaniu na klimatyzator, mamy wszystkie funkcje umożliwiające sterowanie klimatyzacją, ustawienie temperatury, siły nawiewu i ustawienie lamelek. I to nie jest przyszłość to jest dostępne teraz, od ręki.

A co oferuje przyszłość? W niedalekiej przyszłości komunikacja z urządzeniami będzie realizowana przez IoT (Internet of Things) Internet rzeczy. Wszystkie urządzenia będą mogły być również zintegrowane z systemem automatyki domowej. Co to znaczy? Lodówka sama zamówi produkty, które się kończą; jeżeli poinformujemy ją, że na kolację chcemy zrobić pizzę, sama zamówi brakujące składniki. Ekspres do kawy dołoży do zakupów naszą ulubioną kawę, gdy wyliczy, że wkrótce może jej zabraknąć. Podobnie pralka, zmywarka, odkurzacz itd. Wszystkie te urządzenia będą na bieżąco monitorowały „stany magazynowe”. Takie rozwiązania już są testowane na świecie i niedługo wejdą w życie.

 

Bezpieczeństwo

Kolejnym, ale bardzo ważnym elementem automatyki budynkowej jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz samemu domowi. Zostawiłem to na koniec, aby nie opisywać kiedy i jak dom uzbroi system alarmowy, bo jest to jak najbardziej oczywiste, że gdy nikogo w nim nie ma alarm uzbroi się sam, a gdy wszyscy mieszkańcy śpią na górze, alarm będzie czuwał uzbrojony na dole, przed domem i w ogrodzie. Ponadto, dom nauczy się naszych zachowań i jeżeli zaistnieje taka potrzeba będzie mógł symulować naszą obecność. Taką funkcję będziesz mógł uruchomić będąc na wakacjach aby odstraszyć potencjalnych włamywaczy. System sam będzie włączał i gasił światła, podnosił i zamykał rolety, tak aby sprawić wrażenie, że cały czas ktoś w nim przebywa.

Dzięki wyposażeniu w czujniki dymu, i ciepła oraz integracje z systemem wykrywania pożaru, poza otrzymywaniem powiadomień o wykryciu zadymienia i dokładnym wskazaniu miejsca w którym do niego doszło, dom sam wykona szereg zadań, tak aby umożliwić szybką ewakuację i złagodzenie skutków pożaru. W pierwszej kolejności system odcina zasilanie potencjalnych źródeł ognia, otwiera wszystkie rolety oraz zamyka główny zawór gazu. Jednocześnie informuje właściciela, agencje ochrony i ewentualnie straż pożarną. Dodatkowo odbezpieczy wszystkie drzwi wejściowe do budynku, otworzy bramy i furtki, tak aby umożliwić ratownikom wejście do domu i wjazd na posesję. Ostatnim etapem jest samoczynne wyłączenie zasilania systemu, aby ewentualne zwarcie nie spowodowało dodatkowych strat.

Jeżeli dołączymy do tego zintegrowanie systemu z kamerami CCTV, który w przypadku alarmu automatycznie uruchomi podgląd obrazu na ekranie Twojego telefonu z kamery, która nadzoruje odpowiednią strefę alarmową, to z pewnością będziesz czuł się bezpiecznie.

 

Wzornictwo

Aby dodatkowo zwiększyć atrakcyjność opisanych powyżej rozwiązań producenci prześcigają się w tworzeniu przycisków, włączników i paneli dotykowych, które poza olbrzymią funkcjonalnością (najbardziej rozbudowane przyciski posiadają ponad 100 funkcji) charakteryzują się niepowtarzalnym i eleganckim wzornictwem. Coraz częściej zamiast plastiku są one wykonane ze szkła, kamienia, metalu a nawet z metali szlachetnych. Jeżeli się zdecydujesz, to możemy zamówić przyciski na przykład pozłacane, lub z kryształami Swarovskiego. Ponadto większość z nich można dodatkowo spersonalizować dobierając własne piktogramy, drukowane lub grawerowane. Kolor podświetlania dobierzesz według własnych upodobań na przykład w nocy błękitny, rano zielony, w dzień czerwony a wieczorem biały, no chyba że oglądasz TV to wtedy podświetlanie się wyłączy.

Więc co to jest inteligentny dom? To oszczędność, komfort i bezpieczeństwo, bez kompromisów. Dodatkowo opakowane w pasujący do każdego wnętrza „design”.

A ile to kosztuje?

Patrząc przez pryzmat oszczędności to koszt systemu zwraca się średnio w ciągu 5 lat eksploatacji. Komfort bezpieczeństwo i estetyczny wygląd jest gratis przez cały czas.

Jeżeli chodzi o cenę to tutaj sytuacja ma się podobnie jak u krawca. Tworzenie automatyki budynkowej to jak szycie garnituru na miarę. Nie znając wymagań i oczekiwań nie jesteśmy w stanie przeprowadzić nawet wstępnej wyceny. W zależności czy system będzie instalowany w domu, apartamencie czy kawalerce może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby system automatyki budynkowej spełnił Twoje oczekiwania musi on być „uszyty na miarę”, a to wymaga wielu spotkań i konsultacji, na które zapraszamy.

 

Doświadcz

W naszym biurze w Zielonej Górze przy Trasie Północnej 16C uruchomiliśmy najnowocześniejszy w kraju showroom w którym możesz zobaczyć wszystkie opisane powyżej rozwiązania.

Zapraszamy

 

 

 

Inteligentny dom uszyty na miarę
  1. pl
  2. en
RAC Systems Logo

 

 

 

 

 

 

 

- KONTROLA DOSTĘPU

 

- REJESTRACJA CZASU PRACY

 

- SYSTEMY ALARMOWE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                               MONITORNIG CCTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 

 

 

 

           

        AUTOMATYKA BUDYNKOWA KNX

                                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

                PROJEKTOWANIE I DORADZTWO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                               

 

INSTALACJE           

                                                                                                     - ELEKTRYCZNE              

                                                                                                     - TELETECHNICZNE       

                                                                                                     - INFORMATYCZNE

                                                                                                     - ANTENOWE 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

 

                                                                                   OKABLOWANIE STRUKTURALNE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

     

     AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

       - SZAFY STEROWNICZE

       - SYSTEMY SZAF RACK

 

 

 

 

 

 

 

RAC Systems Sp. z o.o.    Ul. Trasa Północna 16C 65-119 Zielona Góra, Lubuskie     Tel: 507 043 159   694 435 302     e-mail: biuro@racsystems.pl

Copyright by RAC Systems Sp. z o.o.